Antila czy Maxus – który jacht wybrać ?

 

Wiele żeglarzy chcących wyczarterować jacht na Mazurach zastanawia się jaki jacht wybrać. Polskich i zagranicznych marek produkujących jachty pływające po Mazurach jest na prawdę sporo jednak to właśnie Maxus i Antila są tu najpopularniejsze. Swoja sławę w czarterze jachty te zawdzięczają głownie bardzo wysokiej jakości laminatów, dobrymi osiągami nautycznymi oraz stosunkowo niskiej cenie zakupu. Naszym zdaniem na pytanie który jacht będzie lepszy odpowiedzieć się nie da, to tak jakbyśmy zapytali, która marka samochodowa jest lepsza Bmw czy Audi. Użytkownik Bmw powie, że Bmw. Właściciel Audi stwierdzi, że Audi. Podobnie w przypadku jachtów Antila i Maxus, zarówno ta jak i ta marka ma swoich zwolenników.

Naszym zdaniem zdecydowanie lepiej jest porównać nie marki a ich konkretne modele.

Stocznie Antila-yachts i Northman produkują do siebie bardzo zbliżone rozmiarowo modele. Antila 24.4 odpowiada Maxusowi 24 evo, a Maxus 33 Antili 33 i tak dalej. Poniżej spróbujemy opowiedzieć trochę więcej o tych konkretnych modelach.


Maxus 33 czy Antila 33?

Antila 33 lub nowsza wersja Antila 33.3 oraz Maxus 33 lub nowsza wersja czyli Maxus 33.1 rs to flagowe modele stoczni Antila-yachts oraz Northman. Są to jedne z największych jachtów dostępne w mazurskim czarterze. Oferują mnóstwo miejsca wewnątrz i na zewnątrz oraz, co bardzo ważne są bardzo dzielne i stosunkowo łatwe w obsłudze. Jachty te jednak znacząco różnią się od siebie. Podstawową różnicą jest niewątpliwie to, że Maxus 33 posiada jedno koło sterowe a Antila 33 dwa.

Maxus 33

Maxus 33 został zaprojektowany przez Jacka Daszkiewicza z myślą głównie o czarterze na Mazurach. Był to pierwszy jacht seryjnie produkowany przez stocznię Northman. Prototyp powstał już w 2007 r. czyli blisko 14 lat temu. Co ciekawe jacht ten po lekkim liftingu jest produkowany aż do chwili obecnej i pewnie będzie produkowany jeszcze przez kolejne dobrych kilka lat. To właśnie ten model pozwolił tak dynamicznie rozwinąć skrzydła stoczni Northman – jest to obecnie największa stocznia produkująca jachty żaglowe w Polsce. Jednostka swój sukces zawdzięcza przede wszystkim bardzo dobrymi osiągami nautycznymi, w odróżnieniu od innych tej wielkości jednostek jacht pływa bardzo dobrze, jest przy tym również bardzo wygodny i komfortowy.

Główne zalety jachtu:

 • Bardzo dobre osiągi nautyczne – zarówno Maxus 33 jak i Maxus 33.1 rs
 • Wysoka jakość wykonania – wszystkie jachty Maxus 33 zostały wyprodukowane w stoczni Northman
 • Wygodny kokpit, mesa i kabiny rufowe

Antila 33

Antila 33 to jacht zaprojektowany przez Michała Orycha w 2014 r. Jest to jednostka o bardzo nowoczesnej linii kadłuba, jacht Antila 33 nawiązuje designem trochę  do Antili 27 oraz Antili 26cc. Nowością w tym jachcie było zastosowanie 2 kół sterowych. Rozwiązanie te było dotąd prawie niespotykane na Mazurach. Po paru latach można powiedzieć śmiało, że przypadło ono do gustu mazurskim żeglarzom. Niewątpliwie jacht Antila 33 posiada najwygodniejsze wnętrze i kokpit ze wszystkich jachtów czarterowych na Mazurach. W wielu egzemplarzach tego jachtu mamy też bardzo wygodne rozwiązanie jakim jest fok samohalsujący. Udogodnienie te ma jednak dość sporą wadę – spowalnia i tak nie szybki już jacht.

Główne zalety jachtu:

 • Bardzo wygodne wnętrze
 • 2 koła sterowe
 • Nowoczesna, bardzo ładna linia kadłuba i nadbudówki jachtu

Podsumowując:

Ocena punktowa jachtów:

Jachty: wygoda prędkość  design cena czarteru  suma
Maxus 33 1 2 1 2 6
Antila 33 2 1 2 1 6

2 – wygrany, 1 – przegrany

Naszym zdaniem jachty te ze sobą remisują.

Zarówno Maxus 33 jak i Antila 33 to bardzo wygodne jachty. Patrząc na komfort wygrywa jednak Antila 33. Obydwa jachty nie należą do najszybszych na Mazurach, ale w tym porównaniu o wiele lepiej wypada Maxus 33. Co do designu, nam dużo bardziej podoba się Antila 33. Maxus jest z kolei trochę tańszy w czarterze. Naszym zdaniem jachty ze sobą remisują. Antila 33 zapewnia więcej komfortu i przestrzeni zaś Maxus 33 zagwarantuje zdecydowanie więcej frajdy z żeglowania.


Antila 27 czy Maxus 28?

Maxus 28 oraz Antila 27 to jachty o bardzo zbliżonych rozmiarach. Obydwie jednostki to bardzo udane konstrukcje i śmiało możemy je Państwu polecić. Jacht Antila 27 mimo, iż jest o około 20 cm krótszy na swój pokład w niektórych wersjach może zabrać aż dwie osoby więcej. Wszystko to zostało spowodowane powstaniem wersji 3-kabinowej tego jachtu. Obydwa jachty bardzo ładnie pływają, jednak Maxus 28 jest odrobinę szybszy. Niewątpliwie to najszybszy jacht na Mazurach w tym rozmiarze.

Antila 27 

Antila 27 to najpopularniejszy jacht w czarterze na Mazurach. Projekt jachtu powstał 11 lat temu, od tamtego czasu zainteresowanie tym modelem nieustannie rośnie. Jednostka ta idealnie wbiła się w lukę rozmiarową jachtów na Mazurach, co najprawdopodobniej zagwarantowało jej tak dużą popularność. Jacht jest idealny kompromis pomiędzy jachtem dużym a małym. Antila 27 oferuje bardzo wygodne wnętrze jak na jacht tej wielkości, można porównać je spokojnie z 30-stopowym jachtem. Antila 27 to jeden z najmniejszych jachtów na świecie oferujący aż 3 stosunkowo wygodne zamykane kabiny. Jacht Antila 27 jest nie tylko bardzo wygodny, ale i też dość szybki. Jednostka bez trudu prześcignie większość jachtów w swoim segmencie rozmiarowym. Dodatkowymi atutami tego jachtu są na pewno: piękna, nowoczesna linia kadłuba oraz wygodny kokpit i pokład.

Główne zalety jachtu:

 • Bardzo przestronne wnętrze, w niektórych wersjach 3 zamykane kabiny
 • Nowoczesna, bardzo ładna linia kadłuba
 • Stosunkowo niski koszt zakupu i czarteru jachtu

Maxus 28

Maxus 28 tak jak wszystkie do tej pory Maxusy został zaprojektowany przez Jacka Daszkiewicza. Jacht uzupełnił ofertę stoczni Northman o jacht średniej wielkości. Maxus 28 nawiązuje linią do swoich starszych braci (Maxusa 33 i Maxusa 24). Jednostka ta cieszy się nieco mniejszą popularnością na Mazuarch niż jacht Antila 27. Wydaje nam się, iż jest to spowodowane wyższą ceną zakupu jachtu oraz brakiem wersji 3-kabinowej. Wszystkie jachty Maxus 28 w odróżnieniu od na przykład Antili 27 są produkowane w stoczni (Antila-yachts sprzedaje też same laminaty, niektóre jachty tej marki są wykonywane w prywatnych szkutniach) gwarantuje to na pewno bardzo wysoka jakość wykonania jachtu. Czarterując jacht Maxus 28 mamy gwarancję pływania jachtem wykonanym przez profesjonalistów bez jakichkolwiek niedoróbek. Warto wspomnieć o tym, że jacht Maxus 28 to bez wątpienia jeden z najszybszych jachtów tej wielkości na Mazurach, szybszy nawet od Antili 27.

Główne zalety jachtu:

 • Bardzo dobre osiągi nautyczne jachtu
 • Wysoka jakość wykonania – wszystkie jachty Maxus są produkowane w stoczni Northman

Podsumowując:

Ocena punktowa jachtów:

Jachty: wygoda prędkość  design cena czarteru  suma
Antila 27 2 1 2 1,5 6,5
Maxus 28 1 2 1 1,5 5,5

2 – wygrany; 1,5 – remis; 1 – przegrany

Naszym zdaniem jacht Maxus 28 przegrywa z jachtem Antila 27 w wersji 3-kabinowej. 

Mimo wszystko, my wybralibyśmy Antile 27 w wersji 3-kabinowej, ponieważ to jacht dużo wygodniejszy od Maxusa 28. Jacht Antila został wyposażony w 3 wygodne zamykane kabiny które są niewątpliwie bardzo przydatnym rozwiązaniem szczególnie gdy pływamy w więcej niż parę osób. Jacht Maxus 28 jest w prawdzie odrobinę szybszy, ale uważamy, iż to nie wystarczy.

Porównując jachty biorąc do testu Antile 27 w wersji 2 kabinowej punktacja wygląda następująco:

Jachty: wygoda prędkość  design cena czarteru  suma
Antila 27 1,5 1 2 1,5 6
Maxus 28 1,5 2 1 1,5 6

2 – wygrany; 1,5 – remis; 1 – przegrany

Naszym zdaniem jachty Maxus 28 oraz Antila 27 w wersji 2-kabinowej remisują


 

Maxus 26 czy Antila 26cc?

Antila 26 cc i Maxus 26 to stosunkowo nowe konstrukcje. Maxus 26 powstał w 2015 r., Antila 26 cc w 2013 r. Jachty oferują stosunkowo przestronne wnętrza jak na tą wielkość. Są też wystarczająco szybkie i bardzo wygodne.

Maxus 26

Maxus 26 to pierwszy jacht żaglowy stoczni Northman z nowej linii jachtów żaglowych. Kontynuacją tej linii są jachty Maxus 24 evo oraz Maxus 34. Grupa ta ciągle się powiększy. Jednostka została oczywiście zaprojektowana przez Jacka Daszkiewicza. Jacht Maxus 26 posiada bardzo nowoczesną i unikalną linie kadłuba. Jacht jest przy tym bardzo szybki i wygodny. W zależności od zabudowy może posiadać zero, jedną lub dwie zamykane kabiny. Jacht został nominowany do prestiżowej nagrody „Europejski Jacht Rok 2016″.

Główne zalety jachtu:

 • Najlepsze osiągi nautyczne w tym rozmiarze jachtów na Mazurach
 • Innowacyjna linia kadłuba jachtu
 • Stoczniowa jakość wykonania w przypadku wszystkich jachtów

Antila 26cc

Antila 26cc to jacht żaglowy średniej wielkości produkcji stoczni Antila-yachts z Radomia. Jednostka została zaprojektowana przez Michała Orycha. Jacht swoją linia nawiązuje do swojej starszej siostry – Antili 27, jednak jest od niej trochę nowocześniejszy. jacht z każdej strony wygląda olśniewająco, zachwyca swą futurystycznością połączoną z klasyką. Wewnątrz jednostka oferuje nieco mniej miejsca od Antili 27. Od strony nautycznej jachty pływają bardzo podobnie. Antila 26 cc jest jachtem dużo mniej popularnym w czarterze na Mazurach niż jacht Antila 27, ponieważ koszt zakupu tego jachtu jest bardzo zbliżony do kosztu Antili 27, która występuje w czarterowej wersji 3-kabinowej. Jacht 3-kabinowy po prostu szybciej się zwróci.

Główne zalety jachtu:

 • Wygodna mesa i kokpit

Podsumowując:

Ocena punktowa jachtów:

Jachty: wygoda prędkość  design cena czarteru  suma
Maxus 26 1,5 2 1,5 1,5 6,5
Antila 26cc 1,5 1 1,5 1,5 5,5

2 – wygrany; 1,5 – remis; 1 – przegrany

Naszym zdaniem jacht Maxus 26 wygrywa z jachtem Antila 26 cc 

My wybralibyśmy do czarteru jacht Maxus 26. Jacht pływa olśniewająco, oferując przy tym bardzo dobre warunki mieszkalne i bytowe. Maxus 26 jest również jachtem bardzo ładnym, nowoczesna linia jachtu dosłownie zachwyca. Nie oznacza to jednak w cale, iż jacht Antila 26cc jest jachtem złym. Jest wręcz odwrotnie. Jacht również bardzo dobrze żegluje i oferuje dobre warunki bytowe. Jednak naszym zdaniem jacht jest zbyt podobny do swojej starszej siostry Antili 27.


 

Antila 24.4 czy Maxus 24 evo? 

Jachty Maxus 24 evo i Antila 24.4 to nowsze wersje modeli Maxus 24 i Antila 24. W odróżnieniu od swoich poprzedników jachty te nie różnią się od siebie praktycznie wcale. Obydwa zostały zaprojektowane przez tego samego projektanta: Jacka Daszkiewicza w podobnym okresie czasowym. Maxus powstał pod koniec 2015 r., Antila na początku 2017 r. Największą i najbardziej odczuwalną różnicą jest to, że Maxus 24 evo jest węższy o około 15 cm przez co oferuje trochę mniej miejsca w środku.

Antila 24.4

Antila 24.4 to mały jacht żaglowy produkowany przez stocznię Antila-yachts. Jacht jest unowocześnioną wersją słynnej Antili 24. Nowoczesna linia kadłuba i bardzo dobre osiągi nautyczne to nie jedyne zalety tego jachtu. Jednostka oferuje również bardzo przestronne jak na tą wielkość wnętrze. Kolejnym atutem jest na pewno bardzo wygodny i przestronny, otwarty od strony rufy kokpit.

Maxus 24 evo

Maxus 24 evo podobnie jak Antila 24.4 jest unowocześnieniem swojego poprzedniego modelu czyli Maxusa 24. Nowa wersja jest jednak dużo wygodniejsza. Posiada przestronniejsze wnętrze oraz wygodniejszy pokład i kokpit. Jacht bardzo ładnie prezentuje się pod pełnymi żaglami. Smukła, prosta i nowoczesna sylwetka jachtu wyróżnia go spośród innych jachtów tej wielkości na Mazurach. Bardzo dobre osiągi nautyczne to nie jedyna zaleta zaleta Maxusa 24 evo. Jacht oferuje również stosunkowo wygodne i bardzo estetycznie wykonane wnętrze. Wnętrze jachtu nie wygrywa jednak na Mazurach pod względem rozmiaru. Na tej wielkości jachtach innych producentów znajdziemy nieco więcej przestrzeni.

Podsumowując:

Ocena punktowa jachtów:

Jachty: wygoda prędkość  design cena czarteru  suma
Antila 24.4 2 1 2 1,5 6,5
Maxus 24 evo 1 2 1 1,5 5,5

2 – wygrany; 1,5 – remis; 1 – przegrany

Naszym zdaniem jacht Antila 24.4 wygrywa z Maxusem 24 evo 

Co do komfortu bez wątpienia wygrywa Antila 24.4. Jacht za sprawą swojej szerokości oferuje więcej miejsca. Osiągami nautycznymi lekką przewagę uzyskuje Maxus 24 evo. Jacht ten pływa dosłownie rewelacyjnie. Obydwa jachty bardzo ładnie się prezentują, zostały w końcu zaprojektowane przez tego samego projektanta. Jednostki od strony burty wyglądają niemalże identycznie i podczas żeglugi z pokładu innego jachtu bardzo trudno je rozpoznać, jednakże naszym zdaniem patrząc w porcie od strony dziobu na Maxusa jacht jest trochę za wąski i za wysoki. Uważamy, iż proporcje dużo lepiej zostały dobrane w Antili. Ceny czarteru tych jachtów są bardzo konkurencyjne, dlatego w tej kategorii jednostki remisują.
Powyższa opinia to nasz pogląd na to który jacht wybrać do czarteru. Staraliśmy się przestawić Państwu naszym zdaniem najważniejsze zalety i wady powyżej wymienionych modeli. Można dostrzec, iż z reguły jachty Maxus są nieco szybsze, a jachtu Antila wygodniejsze. Uważamy, że zarówno jachty firmy Antila-yacht z Radomia jak i jachty Northman z Węgorzewa to duma polskiego przemysłu jachtowego. Są to jedne z najlepszych jachtów produkowanych w Europie i śmiało możemy je Państwu polecić.